Pokud paříte, stejně jako já, mezi tzv. neběžce nebo antiběžce, ale chcete se tohoto přízviska zbavit, pak pro vás máme pár rad, jak s běháním začít a jak si těžké začátky ulehčit.
Běhání je nejen levnou variantou pohybu a tedy absolutně ideálním cvičením pro každého, je také velmi účinné – spalujete při něm mnoho kalorií, už po pár týdnech uvidíte výsledky – zlepší se vaše kondice, posílí se nohy a hýždě a ve spojení se správnou stravou a posilovacím cvičením dojde k hubnutí a posílení v oblasti bříška. Vždy dbejte na to, abyste kromě běhání, tedy tzv. kardia, zařadili i silový trénink a hlavně správnou stravu. Ta totiž udělá nejvíc práce a jen díky ní vidíte vysněné výsledky.
Začátky mohou být těžké, ale vy to dáte!
Základem úspěchu, a to platí nejen u běhu, je mít pevnou vůli a chtít. Pokud se vám nebude chtít jít dneska běhat, protože prostě něco, silná vůle zařídí to, že se překonáte a prostě půjdete. Pokud ji nemáte, budete si muset najít nějakou motivaci.
Zkuste se odměňovat (ne sladkým a nezdravým jídlem), stačí maličkostmi, například po běhu si pustíte oblíbený seriál nebo si půjdete na dvacet minut odpočinout s právě rozečtenou knížkou. Forma odměny může být jakákoliv, zkuste si třeba ráno říct, že pokud dneska nepůjdete běhat, nemůžete jít večer do kina s kamarádkou. Zkuste to taky dodržet!
Pořiďte si kvalitní obuv. Nemusíte mít drahé značkové oblečení (to si můžete pořídit později, třeba formou odměny za uběhnuté kilometry), ale kvalitní boty jsou základem všeho. Určitě můžete začít běhat ve starých teniskách za dvě stovky, ale věřte, že vám to tělo vrátí. Bude vás všechno bolet, z běhu přijdete zničená a nebude vás to bavit. Takže doporučuji investovat do kvalitnější běžecké obuvi.
Nejste Usain Bolt, nemusíte s nikým soutěžit
Pokud ovšem soutěživost, není vaší motivací. To pak soutěžte klidně mezi s sebou s kamarády, kdo uběhne za týden více kilometrů apod. – rozhodně se jedná také o skvělou formu motivace. Nicméně pro ty ostatní – nemusíte být všude první. To, že ze začátku uběhnete pár kilometrů za hodinu, je absolutně v pořádku, do své kondičky se musíte teprve vypracovat.
Ze začátku zvolte pomalejší tempo a dělejte si přestávky (avšak nezastavujte se!, vždy jen zpomalte) – střídejte chůzi a běh. Postupně intervaly prodlužujte, časem už nebudete pauzy potřebovat vůbec.
Než se tělo zahřeje tak to nějakou dobu trvá, konkrétně okolo dvaceti minut.
Váš výkon by tedy měl být delší, pokud chcete vidět výsledky a nejdete si zaběhat jen proto, že vás v práci někdo naštval. Po půl hodině pohybu je tělo zahřáté a začíná spalovat kalorie, a to je ten správný čas vydat ze sebe všechno!