Jistě jste již o něm slyšeli. Kolagen je známý pro svůj účinek na klouby, ale funguje pouze na klouby? Odpověď zní: Nikoliv. Kolagen, jakožto bílkovina, působí na pleť, zajišťuje její pružnost a brání vzniku vráskám a i celulitidě, svou roli hraje však i ve vlasech, nehtech a již zmiňovaných kloubech. Již několik let jsou vyráběny tobolky a pilulky s kolagenem, ale podle odborníků nemají moc velký účinek. Dle klinických studií je to z důvodu, že viditelně příznivé účinky mají až několikagramové dávky, tedy mnohem vyšší než jsem v tobolkách nebo pilulkách.
Optimální dávka však neexistuje, záleží na věku, hmotnosti, výšce, zdraví, dědičnosti a mnoho dalších aspektech ovlivňujících člověka. Výhodou je, že kolagenem se nelze předávkovat, případné přebytečné množství totiž tělo vyloučí. Zjistilo se také, že vstřebávání a využívání kolagenu tělem pomáhají i další látky, jako je třeba velmi známý vitamín C, kyselina hyaluronová, ale i vitamín B7 či zinek.
A co vlastně je ten kolagen?
Kolagen je skleroprotein, což znamená ve vodě nerozpustná bílkovina. Jako řada dalších bílkovin patří i tato k základním stavebním jednotkám v těle. Kolagen je jednou z hlavních stavebních jednotek pojivových tkání těla. Tvoří dokonce až 30% všech proteinů, v lidské kůži však této bílkoviny najdeme až 70% a může také tvořit až 10% hmotnosti člověka. Proč tedy dochází ke stárnutí a nejvíce je to vidět na kůži? V období růstu a vývoje si tělo tuto bílkovinu tvoří samo. Kolem 25. roku života tělo pomalu přestává vytvářet kolagen. V 50.letech si tělo tvoří cca 20%. Nehledě na to, že tvorbu ovlivňuje i řada dalších faktorů, jako je životospráva, pití alkoholu, kouření, sluníčko a mnohé další. Proto neuškodí tělu tuto potřebnou bílkovinu dodávat. Už během několika týdnů lze sledovat nějaké rozdíly, např. zpomalení stárnutí kůže, více energie a vitality.