Není žárovka jako žárovka. Tento slovní obrat se výrazně projeví zejména v automobilovém průmyslu. Mnozí řidiči dokonce tápou při výběru vhodného osvětlovacího tělesa do svého vozu vzhledem k tomu, že se jich vyrábí mnoho typů. Jsou to autožárovky označené písmeny H, W, P, R, T, C, K, HB a D a každá z nich se používá v jiné části vozu. Jiné jsou pro přední světlomety, pro koncová světla, zavazadlový prostor, směrová světla, parkovací světla, SPZ, interiér,…zkrátka je jich mnoho a nejsou jednotná pro všechny vyráběné vozy různých značek.
Součástí rodiny autožárovek je i docela drobná, nenápadná žárovička W5W.
Kde se s ní setkáte
S malou žárovičkou W5W, která je osazena v patici W2,1 x 9,5D, se potkáte v prostoru palubní desky, v zavazadlovém prostoru, osvětluje kabinu vozu, registrační značku a tvoří základ koncových světel s červeným krytem a tzv. parkovacích světel v předních světlometech.
Má pouze jedno vlákno, vyrábí se v celoskleněném provedení čiré barvy a má příkon 5W.
Různí výrobci a odlišné parametry
Renomovaní výrobci je nabízí na trhu s různými parametry, např. Philips nebo Osram dnes klade důraz na chladnější barevný odstín 4000 K, který je příjemnější pro řidiče i spolujezdce, eliminuje únavu a zvyšuje bdělost a pozornost.
Výhodou je maximální úhel rozptylu https://wikisofia.cz/wiki/M%25C3%25ADry_variability 360 stupňů, jako všesměrová žárovka pokryje dostatečně prostor interiéru i palubní desky. Při výměně a instalaci je stačí pouze nacvaknout do patice, montáž je velmi jednoduchá a rychlá.
Dobrou alternativou jsou LED diodové zdroje, které jsou velmi odolné vůči nárazu a hrubému zacházení a mají velmi dlouhou životnost přesahující 25 tisíc hodin provozu. V případě vláknových žárovek je životnost nižší a navíc záleží na typu autožárovky – buď je preferován světelný výkon na úkor životnosti, anebo je životnost naopak vyzdvihována, jako je tomu u modelu Ultra Life výrobce Osram, který garantuje u tohoto typu délku činnosti 8000 hodin.